Gry planszowe – zabawa, ćwiczenia i nauka w jednym

Gry planszowe są prężnie rozwijającą się gałęzią rozrywki. Na przestrzeni ubiegłych lat nabrały popularności. Otworzyło się wiele lokali przeznaczonych specjalnie w celu przetestowania wybranych gier planszowych, zrzeszających ludzi interesujących się tą tematyką. Pandemia również przyczyniła się do rozkwitu tego rodzaju zabaw ze względu na częściowe zamknięcie i poszukiwanie rozrywki w domowym zaciszu. 

Rodzaje gier planszowych 

Gry planszowe nie są jedynie dla dzieci. Planszówki to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Z definicji gra planszowa jest grą towarzyską w której wykorzystuje się pewien rodzaj planszy. W najbardziej podstawowych wersjach kolejne kroki wykonuje się za pomocą rzutu kością bądź przesuwaniu pionków zgodnie z ustalonymi zasadami. Istnieje wiele różnych rodzajów gier planszowych i różnią się one złożonością oraz mechanikami gry. Rodzaj gry, w którą zdecydujesz się zagrać, będzie zależał od Twoich preferencji i liczby grających osób. Gry można podzielić na kilka kategorii ze względu na sposób rozrywki, między innymi: 

  • Strategiczne – wymagają od graczy więcej przemyśleń, logiki, planowania swoich kroków z wyprzedzeniem;
  • Imprezowe i towarzyskie – niewymagające, zabawne gry których zadaniem jest integracja, poznanie się graczy i po prostu dobra zabawa;
  • Przygodowe – zwykle polegają na rozwijaniu postaci, odkrywaniu świata, zdobywaniu przedmiotów;
  • Kooperacyjne – są to gry stawiającą na ścisłą współpracę wszystkich graczy, aby osiągnąć cel.

Współczesne gry planszowe często są dość rozbudowane i bazują na konkretnej historii, czasie i miejscu. Przedstawiają symulację zdarzeń. Coraz rzadziej mamy także do czynienia ze standardowymi planszami dzielonymi na pola. Opakowania gier zawierać mogą wiele elementów, kart postaci, żetonów czy fiszek a instrukcja obsługi nierzadko opiewa na kilkanaście stron.

Jak wybrać najlepszą grę planszową, która odpowiada Twoim potrzebom?

Dzięki tak wielu rodzajom gier planszowych z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na wiek graczy do których gra jest kierowana. Młodsi gracze mogą nie poradzić sobie z rozbudowanymi mechanikami gier strategicznych czy ekonomicznych. Musimy wziąć także pod uwagę złożoność gry i czas, który możemy przeznaczyć na rozrywkę – czy mamy kilka godzin na rozegranie partii od początku do końca czy poszukujemy jedynie miłej rozrywki na weekendowe wieczory?

Następnie pomyślmy nad rodzajem gry oraz jej tematyką. Czy mamy jakieś szczególne zainteresowania, które mogą przewijać się w tematyce wybranej przez nas gry? Możemy dobrać je do naszych preferencji, aby gra sprawiała nam jeszcze większą przyjemność. 

Dlaczego powinieneś grać w gry planszowe

Gry planszowe to świetny sposób na nawiązanie więzi z przyjaciółmi i rodziną. Zwykle do grania wymagają większej ilości osób, przez co pomagają integrować się w grupie. Dzięki grom planszowym nie tylko można spędzać miło czas i świetnie się bawić, ale także ćwiczą nasz mózg. Rozwijają wyobraźnię, uczą podejmować decyzje, pomagają w opanowaniu stresu. W przypadku osób starszych nierzadko wspomagają pamięć i koncentrację, choć w zależności od stopnia skomplikowania gry prostszą opcją mogą okazać się łamigłówki dla dorosłych, które także występują w różnych formach. Tak samo jak gry planszowe – stymulują one mózg.  Sprawdź stronę producenta gier vidacare.pl   

Planszówki podnoszą umiejętności interpersonalne, przez swoją formę “zmuszają” do rozmów, kreatywności i swego rodzaju śmiałości. Potrafią łączyć ludzi i mogą pomóc w problemach ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, lęk i ADHD. Są nieocenionym wyborem na spędzenie czasu z rodziną czy znajomymi, a co ważniejsze możesz grać w nie wszędzie – w domu, na plaży czy w samochodzie na długich wycieczkach!