Kim jest statysta filmowy i jak nim zostać? – praca na planie filmowym

Statyści filmowi często nie są doceniani za swoje umiejętności i talenty. Mogą pracować na planie filmowym nie dając się zauważyć ani ekipie filmowej, ani widzom. Nie oznacza to jednak, że nie mają nic do zaoferowania. W rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których powinieneś rozważyć zostanie statystą w swojej okolicy. Praca jako statysta może być świetną okazją do zaangażowania się w filmowanie i budowania kontaktów w branży. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy jako statysta na planie filmowym.

Kim jest statysta filmowy?

Statysta filmowy to osoba, która pracuje na planie filmowym nie będąc członkiem ekipy filmowej. Statyści zazwyczaj mają bardzo mało czasu ekranowego i są widziani tylko przez kamerę. Kiedy reżyser filmu poszukuje dodatkowych aktorów, zazwyczaj patrzy na listę dostępnych statystów. Statyści są to osoby, które będą pojawiać się na ekranie przez bardzo krótkie okresy, lecz dzięki nim reżyser może zapełnić studio filmowe i niepotrzebne według niego pustki w scenach. W zależności od filmu, można ich zobaczyć idących ulicą, przebiegających przez drzwi, siedzących przy stole lub w rzeczywistej scenie.

Dlaczego powinieneś pracować jako statysta na planie filmowym?

Dzięki pracy jako statysta na planie filmowym możesz:

 • Zaangażować się w produkcję filmu od pierwszego dnia,
 • Pracować na wielu planach filmowych w jednym sezonie lub roku,
 • Zdobyć znajomych i zbudować sieć kontaktów w branży filmowej,
 • Nawiązać kontakty do przyszłych przesłuchań i pracy aktorskiej,
 • Zarobić dodatkowe pieniądze.

Wskazówki do pracy jako statysta na planie filmowym

Jeśli chcesz rozpocząć pracę jako statysta na planie filmowym, zapoznaj się z poniższymi poradami, które pomogą Ci postawić pierwsze, śmiałe kroki, gdy rozpoczniesz swoją przygodę.

 • Nie bój się podejść do ekipy produkcyjnej. Porozmawiaj z reżyserem, rejestratorem dźwięku lub asystentem. To może pomóc Ci zostać zauważonym i nawiązać kontakty.
 • Zawsze zabieraj ze sobą butelkę z wodą, torbę, w której możesz umieścić swoje rzeczy i kapelusz. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie uciec z planu, aby odebrać telefon lub pójść po napój.
 • Noś wygodne ubrania, w których możesz się swobodnie poruszać. Jeansy są dobrym pomysłem, ale unikaj białych lub jaskrawych kolorów ubrań, ponieważ mogą być trudne do czyszczenia.
 • Upewnij się, że jesteś na czas na wszystkie swoje sceny, ale także upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby pójść do łazienki lub dostać napój. Jeśli nie, możesz być zmuszony do pośpiechu z powrotem do sceny, zanim masz być zrobione.
 • Nie bój się prosić członków ekipy o pomoc. Możesz zawołać do dźwiękowca i zapytać, czy jest jakieś konkretne słowo, które musisz wypowiedzieć, aby linia była wyraźna. Możesz również poprosić o pomoc, jeśli musisz iść się napić wody.
 • Zawsze bądź uprzejmy dla członków ekipy. Nawet jeśli ich nie lubisz, nie chcesz pogorszyć atmosfery na planie filmowym.

Godziny pracy i ile możesz zarobić jako statysta na planie filmowym

Możesz zostać poproszony o przyjście na plan filmowy i przebywanie na nim przez kilka godzin z przerwami pomiędzy nimi. Długość twojej przerwy będzie zależała od harmonogramu ekipy produkcyjnej. Nie ma ustalonej kwoty wynagrodzenia, którą otrzymasz jako statysta. Ekipa filmowa zadecyduje o wysokości wynagrodzenia w zależności od długości sceny, jej trudności oraz czasu, jaki uzna za niezbędny do jej ukończenia.

Jeśli masz dobre doświadczenia na planie, możesz zostać poproszony o powrót na plan w celu zagrania kolejnej sceny. Może to oznaczać, że możesz zarobić dodatkowe pieniądze, ale może to również oznaczać, że będziesz musiał być na planie przez dłuższy czas.

Praca jako statysta – plan filmowy na Ciebie czeka!

Praca jako statysta na planie filmowym może być świetnym sposobem na zaangażowanie się w produkcję filmu. Możesz pracować na wielu planach filmowych w jednym sezonie lub roku i w ten sposób zdobyć stopę w branży. Oprócz doświadczenia, możesz nawiązać kontakty z członkami ekipy, które pomogą Ci w przyszłości, gdy pojawią się przesłuchania lub praca aktorska.

Pamiętaj, aby ubierać się wygodnie, przychodzić na czas i stosować się do instrukcji członków ekipy na planie. Przy odrobinie wysiłku, możesz mieć niesamowite doświadczenie pracując jako statysta na planie filmowym!