Spółka i co dalej

Jednego dnia dobre się nam wiedzie ze wspólnikiem, czy wspólnikami w biznesie, aż nagle dochodzi do konfliktu. Aby nie tkwić w problemach po uszy jest na to sposób w postaci sprzedaży udziałów w spółce czy to obecnym wspólnikom czy też zupełnie nowemu inwestorowi, inwestorom, bowiem nie jest powiedziane że nasze posiadane udziały trzeba sprzedać jednej osobie.

Problemy spółki, sprzedaż udziałów

Gdy biznes w jaki zainwestowaliśmy okazał się być mało dochodowy czas się wycofać i zanim stracimy wszystko zainwestować w coś innego. Będąc właścicielem określonej ilości udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością możemy na swoje miejsce poszukać następcy, osoby która w zamian za ustaloną sumę odkupi od nas udziały w spółce i wejdzie w nasze miejsce jako wspólnik.  Problem ten łatwo rozwiązać, jednak trzeba się do tego przygotować. Prawo wymusza na zbywcy uzyskanie zgody pozostałych wspólników na dokonanie zbycia udziałów. Ponadto umowa sprzedaży udziałów wzór wymaga specjalnej formy zastrzeżonej w kodeksie spółek handlowych. Musi być ona zawarta pisemnie z notarialnie poświadczonymi podpisami. Co ważne nie jest wymagana forma aktu notarialnego, ale możemy spisać umowę w tejże formie.

Możliwe oszczędności przy zbyciu udziałów

Subtelna różnica w formie zawarcia umowy na sprzedaż udziałów w spółce jest dostrzegana przez wytrawnych doświadczonych przedsiębiorców a potrafi zaoszczędzić na kosztach obsługi prawnej. Akt notarialny to spory wydatek, gdy taksa notarialna liczona jest od wartości przedmiotu umowy sprzedaży. Nabywając za grosze udziały w niewielkiej ilości nie zauważymy różnicy, jednak nabywając wartościowe udziały możemy na umowie zaoszczędzić. Poświadczenie notarialne podpisów to groszowa kwota. Nie każdy jednak o tym wie. Mimo, iż informacji w sieci w tym temacie można napotkać wiele to bywają one niedokładne, a często i sprzeczne. Trudno też uzyskać dobry wzór umowy sprzedaży udziałów. Pewnym rozwiązaniem jest zakup wzoru wraz z omówieniem od eksperta online. Korzystanie z porad prawnych z zakresu organizacji spółki, jej działalności, rozliczeń podatkowych itp. to bardzo pomocne rozwiązanie.

Komfortowe wsparcie

Nie wychodząc z domu można skorzystać z fachowych porad, a nawet uzyskać telefoniczną poradę, odbyć konsultacje z radcą prawnym czy doradca podatkowym. Koszty usług zdalnych są zdecydowanie atrakcyjniejsze niż w stacjonarnej kancelarii, tymczasem jakość udzielanych odpowiedzi czy udostępnianych wzorów dokumentów jest zachowana na wysokim poziomie. Dzięki obsłudze zdalnej nie musimy ograniczać się regionalnie do dostępności porad. W tym przypadku możemy bazować na reputacji doradcy podatkowego, renomie biura rachunkowego czy kancelarii prawnej. Coraz częściej pod jednym adresem możemy uzyskać pomoc zarówno z zakresu podatków, księgowości jak też przepisów kodeksu spółek handlowych. Dzięki zapełnieniu tej niszy rynkowej prowadzenie firmy stało się jeszcze prostsze, tańsze i bardziej komfortowe, przyjazne również dla laika, początkującego przedsiębiorcy.